Вітаємо на сайті

5 ШКОЛИ

м. Переяслава-Хмельницького

Сценарій заходу
Квітень
23
Понеділок

Сценарій заходу

Опис Доброго діла

Соціалістичний переворот 1917 р. офіційно встановив в Андрушах орган Радянської влади – ревком. Новий устрій суспільства в рідному селі не всім був до ладу. Колишня сільська громада розкололася на прихильників і противників більшовизму. За таких обставин більшовицьке керівництво свідомо використовувало голодомор в Андрушах як знаряддя для покарання за непокірність та змусити андрушан сумлінно працювати в колгоспі на державу за символічну плату. Така злочинна політика привела до повального голоду в Андрушах у 2-й половині 1932 та 1-й половині 1933р..

Сценарій акція

«Незгасима свіча»

Олена Касьян,

педагог-організатор

Переяслав – Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ст..№5

Київської обл.

Місце проведення. Спортивна зала Переяслав-Хмельницької ЗОШ І – ІІІ ст. №5 Київської обл..

Час проведення. 24 листопада 2017 року, о 08 год.30 хв.

Учасники акції. Учні 1-11 класів

Месидж: “Голодомор — помста за свободу,помста за революцію “.

Мета. Поглибити знання учнів про Голодомор в селі Андуші Переяславського району Київської області як геноциду Української нації, його причини, перебіг і наслідки.

Оформлення. Стенд з поіменними списками жертв Голодомору 1932-1933 років села Андруші Переяславського району Київської області.

Фонова музика – гул дзвонів чи цокання годинника.

Промовець І. У березні 1930 р. в Андрушах був створений колгосп імені Будьонногою. Одночасно з колективізацією на селі проводиться кампанія «Ліквідація куркульства як класу». «Куркулями» влада вважала тих заможних селян в Андрушах , які зуміли досягнути певного достатку власною працею в період після громадянської війни. До «куркулів» 1-ї та 2-ї категорії потрапили три двори. Мешканців цих дворів депортовано на Північ, а майно « розкуркулених» конфісковано. Зарахованих до 3-ї категорії – позбавили власних земельних наділів і нарізали менші, гіршої якості ділянки переважно далеко від села.

Вводиться натуральний штраф м’ясом, картоплею та іншими продуктами за невиконаний план хлібоздачі, внаслідок чого одноосібні селянські господарства в Андрушах були позбавлені будь – якої їжі й приречені на неминучу голодну смерть. Вилучене у боржників продовольство та худоба, не зараховувалася як сплата заборгованості й була лише каральним заходом.

Також суворо заборонялася видача жертвам голоду продуктів (зерна, картоплі), що псувалось просто неба.

По селу ходили так звані «буксирні бригади», очолювані уповноваженими райкомом партії, райвиконкомом. Буксирні бригади з великою жорстокістю відбирали у непокірних харчові продукти, прирікаючи їх на голодну смерть.

Факт наявності голоду в Андрушах не тільки замовчувався, а й заперечувався радянською владою. Аж до весни 1933 р. керівництво СРСР відмовлялося надавати допомогу потерпілим від голоду.

Через антирелігійну кампанію в селі закрили знамениту церкву Святого Георгія Переможця, яка мала свою давню історію і яку в 1845 році змалював Тарас Шевченко.

В 1930 – х роках в Андрушівській церкві влаштовували і зерносховище,і клуб з танцями,і навіть театр. Очевидно, в цей період зникає іконостас, що мав неабияку цінність,церковні дзвони,яких, за свідченням жителів села, було п’ять чи шість.

На час створення колгоспу в селі налічувалось 301 господарство, де мешкало 690осіб. Загальна кількість померлих від Голодомору становить 139осіб.

Місця поховань жертв Голодомору 1932-1933 рр. ХХ ст. знаходяться під водами Канівського водосховища.

Людиноненависницька акція, спланована проти національно свідомої частини населення Андрушів, мала ліквідувати національне відродження, зруйнувати незалежні господарства,фізично знищити неблагонадійних селян і таким чином унеможливити протистояння існуючій радянській владі.

Промовець І. Запрошуємо до читання книги пам’яті «Голодомор — помста за свободу, помста за революцію».

Згадаємо поіменно жертв голодного терору в Андрушах!

Мартиролог жителів с. Андруші – жертв Голодомору, які померли у 1932 – 1933роках укладено за архівними даними (ДАКО, фонд №5634,опис №1, Справа № 1647,арк..1840).

Озвучується мартиролог у формі – «прізвище, ім’я, вік, населений пункт»,139 імен (Див Додаток №… ).

Промовець ІІ. Свідчення Доброскок Маріі Іванівни, 1914року народження. Сало Андруші Переяславського району Київської області.

Свідчення записав Авраменко Ю.В.1994р. в м. Переяславі-Хмельницькому (Див. Додаток № …).

Зачитується свідчення очевидиці

Промовець ІІІ. Свідчення Шевченко Анастасії Михайлівни,1915 року народження. Сало Андруші Переяславського району Київської області.

Свідчення записав Гнатюк В.М. 1996 р. в м. Переяславі – Хмельницькому (Див. Додаток № …).

Зачитується свідчення очевидиці

Промовець І. У кожному класі запалимо свічки пам’яті! Пам’ятайте: вони були частиною української нації, її рушійною силою,вони виявили рішучість протистояти тоталітарному комуністичному режимові!

Запалюються поминальні свічки

Промовець І. Вшануємо пам’ять убитих голодом під час геноциду української нації! Не забудемо!

Хвилина мовчання

Промовець І. Щиро вдячні усім,хто своєю присутністю вшанував світлу пам’ять земляків!

Література і джерела:

1.Голодовка: 1932-1933роки на Переяславщині: Свідчення / Упорядники: Ю.В.Авраменко,В.М.Гнатюк.-Переяслав-Хмельницький;Київ;НьюЙорк:Вид-во М.П.Коць,2000.-445с.:іл..

2.Село Андруші. Історико-етнографічний нарис/ [за аг.ред.Г.Скрипник];С-29 НАНУкраїни,ІМФЕ ім..М.Т.Рильського.-Київ,2016.-256с.+48 іл.

3.Михняк М.К. Село після революції – Старий Дніпро// olddnieper.org.ua › Затоплені села › Андруші.

Головна » Новини » Сценарій заходу
Попередній запис
Наступний запис
← Тиждень благодійності Київські каштани →