Вітаємо на сайті

5 гімназії

міста Переяслава

Екологічне виховання

Екологічне виховання в системі роботи ЗОШ І-ІІІ ступенів №5

 

Люби природу не як символ

Душі своєї,

Люби природу не для себе,

Люби для неї.

             М. Рильський

 

Мета :розширити і поглибити знання, вихованців з основ екологічних знань,  розвивати екологічну культуру, викликати в учнів почуття відповідальності за майбутнє України і Землі в цілому.

Під екологічною культурою учня ми розуміємо  наявність у них інформації  про середовище, сформованість свідомості  та переконань бережливого ставлення до природи.

 

Екологічне  виховання

ekologichne-vykhovanniaПрезентація: матеріал можна переглянути тут

Проблема збереження екологічної рівноваги виникла давно, але під впливом подій другої половини 20 століття вона набула глобального значення. Екологічні негаразди стали предметом турботи й досліджень учених і практиків різних галузей знань. Нині екологічна ситуація пов’язується  з розв’язанням питання самого факту життя на Землі взагалі й тому вимагає  негайного втручання різних людей організованих структур для свого врівноваження , – отже, виникає потреба залучити до цього процесу всю систему навчання й виховання . Сучасний стан розвитку педагогічної думки містить ідеї  про повернення до природи, до навколишнього світу, щоб пізнати його і взаємодіяти на засадах злагоди й гармонії.

Останнім часом, у період відродження національної свідомості, предметом особливої зацікавленості стали найрізноманітніші відомості про природу своєї Батьківщини. Одним із шляхів поглиблення національної свідомості, пожвавлення пізнавальної активності школярів є активні форми навчання і самостійна пошукова робота.

Сучасна школа України зможе забезпечити екологічне виховання учнів, якщо вчитель сам формується як екологічно освічена людина з певним рівнем відповідної культури.

Під екологічною культурою учня ми розуміємо наявність у них інформації про середовище, сформованість свідомості та переконань бережливого ставлення до природи.

Зміст екологічного виховання учнів в навчальних закладах – це сукупність інформації про людську індивідуальну особистість, її місце в мікро і макросвіті, розуміння взаємовпливів та залежності між ними, на окремо взяту людину.

Складовими екологічної освіти є поширення достовірної екологічної інформації, формування громадської думки, пропаганда екологічно доцільних методів природокористування, попередження можливої небезпеки для здоров’я та способи запобігання їй.

Активізація пізнавальної діяльності може здійснюватися не тільки під час навчального процесу, а й у процесі виховної роботи.

Природне довкілля – це не просто середовище, це форма, в якій відбувається  зростання людини як повноцінної особистості.

Щоб бережно ставитися до природи , треба набути певних умінь:  підтримувати своє помешкання екологічно безпечним, ощадливо використовувати довколишні ресурси, доглядати рослини, тварин, уміти захищати себе від несприятливого впливу навколишнього середовища. Екологічна освіта здійснюється шляхом організації масових заходів екологічного спрямування.

Робота творчих груп дає можливість зібрати цікавий матеріал про екологічні проблеми України, свого краю. Це сприяє розвитку пізнавальної діяльності учнів, розширенню їхнього світогляду, дозволяє оволодівати новими прийомами мислення, а також придбати дослідницькі та практичні вміння і навички.

В своїй роботі я намагаюся використовувати різні форми роботи: виставки конкурси виробів з природнього та використаного матеріалу, конкурси рефератів, семінари – практикуми, екологічні екскурсії, виховні години, усні журнали. Учні клусу приймають участь у різних акціях:

· Парад клумб біля школи

· Чистий четвер

· Зелена школа

· Зростаймо разом з деревцем

· Стань природі другом

· Турбота

· Чисте довкілля  – чисте сумління

· Робота на пришкільній ділянці

Корисні поради:

· Зберігайте енергію у повсякденному житті. Замініть звичайні лампочки розжарювання на енергозберігаючі

· Купуйте енергоефективні побутові прилади. Якщо ви вирішили придбати пральну машину, холодильник або плиту, купуйте найбільш економну модель, яку ви можете собі дозволити.

· Вимикайте функцію очікування standby. Вимикайте телевізори, відео – та стереомагнітофони і комп’ютери, коли не використовуєте їх:  у режимі очікування вони споживають від 10 до 60% електроенергії спожитої протягом свого життя

· Економте водні та енергетичні ресурси. Встановіть у себе вдома лічильник води та електроенергії

· Будуйте розумно. Якщо будуєте будинок, використовуйте енергозберігаючі матеріали – ви зекономите на опалюванні, заощадите енергію та зменшите викиди парникових газів

· Сортуйте сміття. Папір , картон, паперові упаковки Ви можете здати в пункт прийому макулатури, пластикові пляшки теж можна здати у  багатьох містах в пункти прийому вторинної сировини, здавайте скляні пляшки чи віддайте їх малозабезпеченим

· Про транспорт. Користуйтеся велосипедом там, де це безпечно. Віддайте перевагу комфортному громадському транспорту. І більше ходіть пішки

 

Терміни розкладання сміття

 

Види сміття

Термін розкладу

Послід тварин

10 днів

Їстівні відходи

1 місяць

Газетний папір

1 сезон

Листя, гілочки

1 сезон

Картон

1 сезон

Папір

2 роки

Великі гілки

10 років

Дошки

10 років

Залізна арматура

10 років

Залізні банки

10 років

Старе взуття

10 років

Рештки цегли, бетону

100 років

Автоакумулятори

100 років

Фольга

100 років

Електричні батарейки

100 років

Гумові покришки

Понад 100 років

Пластикові пляшки

Понад 100 років

Алюмінієві банки

500 років

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Альта

 Альта тече з глибини віків
Водою шумить святою,
Бачила мужність наших дідів
(Чи варті ми їх з тобою?)
 
Скільки пізнала  вона  – не сказати,
Погортати б історії календар,
І на захист красуні стати,
Бо Альта  – це божий дар!
 
В очах її – біль і сум:
«Я текла з надією в майбуття,
Та не сплю сьогодні від дум:
Береги мої  – звалище для сміття!
 
Важко дихати стало мені
(Хто має за це заплатити?)
Не бруд і сміття, а зорі в воді
Нащадкам потрібно лишити!»
                                               Ковальський О.

 

То ж нехай у серці кожного з нас горить незгасимий вогник любові до всього живого на нашій планеті!

 

 

 

Головна » Сторінки » Виховна робота » Екологічне виховання
Попередній запис
Наступний запис
← Правове виховання школярів Школа здоров'я →